Wypadki
Wypadek przy pracy – definicja
Zgodnie z art. 3 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.
Rozróżniamy:
- wypadek śmiertelny,
- wypadek ciężki,
- wypadek zbiorowy.
Pozostałe wypadki przy pracy, które nie zostały zakwalifikowane do wyżej wymienionych nazywa się „lekkimi”, bądź „zwykłymi”.
Obowiązki pracodawcy wynikające z wystąpienia wypadku przy pracy
Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem jest ustalenie i zbadanie okoliczności, przyczyn wypadku przy pracą. w skład takiego zespołu najczęściej wchodzi:
- pracownik służby BHP albo specjalista ds. BHP spoza zakładu,
- przedstawiciel pracowników.
W przypadku gdy zakład jest zbyt mały, co uniemożliwia utworzyć tak dużego zespołu powypadkowego, powołuje się 2 osobowy skład, w którego wchodzi pracodawca oraz zewnętrzny specjalista.
Następnie zespół powypadkowy:
- dokonuje oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku,
- wysłuchuje wyjaśnień poszkodowanego, jeśli pozwala na to stan jego zdrowia,
- zbiera informacje dotyczące wypadku od świadków wypadku,
- zasięga opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku,
- zbiera inne dowody dotyczące wypadku,
- określa środki profilaktyczne oraz wyciąga wnioski, zwłaszcza wynikające z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym wystąpił wypadek.
Dokumentacja powypadkowa
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzić:
- protokół powypadkowy – do 14 dni, licząc od dnia zgłoszenia wypadku przy pracy,
- statystyczną kartę wypadku przy pracy,
- wypełnić rejestr wypadków przy pracy,
- zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego.
Wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy – definicja
Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w Ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
- w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż wyżej określone, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań,
- podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony,
- przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Wypadek w drodze do/z pracy – definicja
Zgodnie z art. 57b Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Ponadto za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się też przypadki, gdy droga ta została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Agencja Ochrony Pracy "PERFECT" gwarantuje szybkie przeprowadzenie spraw związanych:
- z wypadkiem przy pracy,
- z wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy,
- z wypadkiem w drodze do lub z pracy.
Pamiętaj! Na sporządzenie protokołu powypadkowego masz 14 dni od daty zgłoszenia zdarzenia.
Jeśli w Twojej firmie zdarzył się wypadek - nie zwlekaj i powiadom specjalistów!.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z zm.)
- Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z zm.)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z 2009 r. Nr 105, poz. 870)
- Rozporządzenie ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 227, poz. 2298)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. z 2009 r. Nr 14, poz. 80 z zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz. U. z 2002 r. Nr 237, poz. 2015 z zm.)
Terminarz szkoleń
Szkolenia BHP
Szkolenie wstępne - instruktaż ogólny
Szkolenie okresowe bhp dla: